ЕЖБК 2020 білім министрлерінің конференциясы

2020 жылдың 19 қарашасында Еуропалық жоғары білім беру аймағына (EHEA) мүше мемлекеттердің білім министрлерінің конференциясы өтті. Ұйымдастырушы - Италияның Жоғары білім және зерттеу министрлігі. Конференцияға 3000-нан астам қатысушы қатысты, 47 елдің білім министрлері сөз сөйледі.

Конференцияға 48 жоғары білім министрі, Еуропа Кеңесі, Еуропалық Комиссия, ЮНЕСКО, EURASHE (Еуропалық жоғары оқу орындарының қауымдастығы), ESU (Еуропалық студенттер одағы), EUA (Еуропалық университеттер қауымдастығы), EQAR (Жоғары білім берудің сапа кепілдігі агенттіктерінің Еуропалық тізілімі) қатысты. және басқалар.

Қазақстан атынан білім және ғылым министрі А.Қ.Аймағамбетов бастаған делегация қатысты.

Еуропалық кеңістіктегі жоғары оқу орындарының көшбасшылары 2-3 жылда бір рет бас қосып, ЕЖБК шеңберіндегі жетістіктерді бағалайды. COVID-19 пандемиясының қазіргі жағдайына байланысты кездесу алғаш рет онлайн режимінде өтті. Іс-шараның тікелей трансляциясы, https://ehea2020rome.it  сілтемесінде, бәріне қол жетімді болды.

Шур Берган Еуропа Кеңесінің атынан сөйлеп, біздің қоғам тек білімді болып қана қоймай, алған білімін іс жүзінде қолдана білуі керек деп атап өтті.

Осы конференцияға дайындалған Коммюникеде жоғары білім беру жүйелерін одан әрі дамытуды 2030 жылға дейін үш жаңа бағыт бойынша шоғырландыруды ұсынады:

- инклюзивті. Әрбір студенттің жоғары білімге қол жетімділігі тең болады және оқу мен оқуды аяқтауда жан-жақты қолдау көрсетіледі.

- инновациялық. Зерттеулермен тығыз байланысты оқытудың, оқытудың және бағалаудың жаңа және дәйекті әдістерін енгізіңіз.

- өзара байланысты. Біртұтас құрылым мен құралдар халықаралық ынтымақтастық пен реформаны, білім алмасуды, қызметкерлер мен студенттердің ұтқырлығын жеңілдетеді және арттырады.

«Академиялық еркіндік - бұл жоғары оқу орындарында сапалы білім беру, оқыту мен зерттеудің ажырамас аспектісі» екенін ескере отырып, академиялық еркіндік туралы мәлімдеме қабылданды.

Қатысушылар сонымен қатар Сан-Мариноны 49-шы қатысушы ел болған EHEA жаңа мүшесі ретінде қарсы алды. Сан-Мариноға келісілген жол картасына сәйкес міндеттемелерді орындау кезінде қолдау көрсетіледі.

«Әлеуметтік өлшем жүйелік және институционалдық деңгейде, сондай-ақ EHEA және ЕО деңгейлерінде жоғары білім беру стратегиялары үшін орталық болуы керек» екенін ескере отырып, «EHEA-да жоғары білімнің әлеуметтік өлшемдерін күшейтудің принциптері мен ұсынымдары» жаңа құжат ұсынылады.

Конференцияға қатысушылар: «Біз 2030 жылды табандылықпен және оптимизммен күтеміз, біз елдеріміз, біздің жоғары білім беру жүйелеріміз бен жоғары оқу орындарымыз, сондай-ақ жоғары қоғамдастықпен тиімді ынтымақтастық пен тығыз диалог құра алатынымызға сенімдіміз. білім беру ».

Сондай-ақ, «EHEA жоғары білім беру жүйесінде оқыту мен оқытуды жетілдіру бойынша ұлттық / мемлекеттік деңгейде қолдау / іс-қимыл бойынша ұсыныстар» әзірленіп, білім министрлеріне ұсынылды.

Албания 2024 жылы келесі EHEA министрлер конференциясы мен жаһандық саясат форумын өткізуге шақырылды.

Жаһандық саясат форумы аясындағы конференцияда қатысушылар виртуалды ұтқырлықты жүзеге асыру мүмкіндігін атап өтті, дәлірек айтсақ, мобильділіктің осы түрінің дамуын жеделдету үшін қандай шаралар қолдануға болады. Екі негізгі шара ұсынылды:

1. «Басқалардан үйрену» керек, озық тәжірибелермен алмасуды тиімді пайдалану қажет.

2. Мекемелер өз ресурстарын және басқа жоғары оқу орындарымен ынтымақтастықты дамытуы керек.

Конференция барысында білім министрлері ұсынылған құжаттарды талқылады және EHEA елдерінде алдағы 10 жыл ішінде жоғары білім беруді дамытудың векторларын анықтады.